Wędkowanie

Doskonałe miejsce dla wędkarzy i pasjonatów ornitologii.

Ten akwen to istne wyzwanie dla wędkarzy. Powód jest prosty, a mianowicie chodzi o głębokość jeziora oraz liczbę wysp. Każdy fragment jeziora Omulew może kryć inne okazy ryb, a im głębiej, tym złapana sztuka może okazać się niezwykle okazała. Łódki wędkarskie spotkamy najczęściej w okolicach wsi Jabłonka, ale też przy zachodniej części dwóch wysp. W przypadku chęci złapania większych okazów, warto ustawić się w okolicy wypływu rzeki Omulew. Znajdziemy tam głównie okonie, w płytszych rejonach jeziora płocie, ukleje, krąpie, liny, czy węgorze. Trzeba szukać odpowiednich miejsc, gdyż jezioro stało się bardzo popularne wśród lokalnych wędkarzy. Niespełna kilka lat temu akwen mógł pochwalić się wieloma dorodnymi okazami leszczy, sandaczy, szczupaków i okoni. Obecnie trzeba poświęcić nieco więcej czasu i samemu przekonać się, czy w jeziorze kryją się jeszcze jakieś ukryte skarby dostępne do dziś. Musimy jednak pamiętać o obowiązującej nad jeziorem strefie ciszy oraz zakazie trollingowania. Możemy natomiast korzystać z łódek z silnikiem elektrycznym. Ceny zezwoleń na łowienie wahają się w granicach kilkunastu złotych za dzień lub kilkudziesięciu za 14 dni. Kupimy je w trzech miejscach: sklepach wędkarskich w Olsztynku i Nidzicy, w gospodarstwie w Szwaderkach lub u sołtysa wsi Jabłonka.

Wśród ptactwa zamieszkującego lokalne wyspy znajdziemy: kormorany, czaple, żurawie oraz perkozy. Lokalną ciekawostką jest orzeł zamieszkujący tutejszą wyspę, warto więc zabrać ze sobą lornetkę i wypatrywać. Okolice jeziora zamieszkują też łabędzie nieme, rybołowy, nurogęsi, czy mewy pospolite i srebrzyste. Dzieciom natomiast z pewnością spodoba się występowanie wszędobylskich bobrów, które budują tu swoje siedliska.

Wypożyczalnia sprzętu

Na terenie jeziora Omulew położona jest wypożyczalnia sprzętu turystycznego „Frajda”. Znajdziemy ją w miejscowości Nidzica (Jabłonka 7). Asortyment jest naprawdę bogaty, dostępne są m.in. kajaki, łodzie, żaglówki oraz rowery. Możemy więc poznać akwen wzdłuż i wszerz, czy to płynąc, czy jadać na rowerze. Jeśli łowimy ryby, a zabraknie nam podstawowych artykułów to również kupimy je w tym miejscu.